PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Listopad 2017 »


Oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego – koncert nadzwyczajny
Oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego – koncert nadzwyczajny
2017-11-13

24 listopada zabrzmi w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie oratorium Feliksa Nowowiejskiego „Znalezienie Świętego Krzyża”. Orkiestrę Sinfonia Varsovia i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Sebastian Perłowski. Partie solowe wykonają Ewa Biegas oraz Krzysztof Szumański.

Nominacja dla filmu o PWM
Nominacja dla filmu o PWM
2017-11-10

Film dokumentalny "Idea, która przerasta codzienność - Polskie Wydawnictwo Muzyczne" Violetty Rotter-Kozery został nominowany w V. edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku. 

Muzyka polska na Dzień Niepodległości
Muzyka polska na Dzień Niepodległości
2017-11-10

Idiom polskości w muzyce zaznaczany i podkreślany był na przestrzeni wieków w różnorodny sposób. Cała twórczość Fryderyka Chopina przesiąknięta jest ‘duchem polskim’, podobnie jak na przykład opery Stanisława Moniuszki czy polonez „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki – twórczość tych kompozytorów również kojarzona jest z polskością.

Dziedzictwo Muzyki Polskiej
Dziedzictwo Muzyki Polskiej
2017-11-09

Dzieła wybitnych polskich kompozytorów tworzących w okresie zaborów ujrzą światło dzienne i zaistnieją na arenie międzynarodowej dzięki programowi „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, realizowanemu przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Święto muzyki chóralnej w Krakowie
Święto muzyki chóralnej w Krakowie
2017-11-08

O tym, że muzyka to język uniwersalny po raz kolejny przekonają się uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego CRACOVIA CANTANS. IX edycja festiwalu odbędzie się w Krakowie w czerwcu 2018 roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 listopada.

Koncert laureatów konkursu im. K. Serockiego
Koncert laureatów konkursu im. K. Serockiego
2017-11-08

10 grudnia 2017 roku w Warszawie odbędzie się Koncert Laureatów XV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. K. Serockiego 2017.

Konferencja prasowa programu
Konferencja prasowa programu "Dziedzictwo Muzyki Polskiej"
2017-11-07

9 listopada 2017 o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przy ul. Tamka 43 odbędzie się konferencja prasowa programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”.
 

O „Sądzie ostatecznym”
O „Sądzie ostatecznym”
2017-11-06

Odliczamy dni do premiery „Sądu ostatecznego” Krzysztofa Knittla. Dzieło powstało na zamówienie Opery Bałtyckiej jako trzecia z oper (po „Madame Curie” Elżbiety Sikory oraz „Olimpii z Gdańska” Zygmunta Krauzego) nawiązujących do historii, kultury i dziedzictwa Gdańska.

„Sąd ostateczny” Krzysztofa Knittla – premiera 8 listopada
„Sąd ostateczny” Krzysztofa Knittla – premiera 8 listopada
2017-11-03

Już tylko kilka dni dzieli nas od premiery opery do Krzysztofa Knittla „Sąd ostateczny”. 8 listopada zapraszamy do Opery Bałtyckiej! Chór, orkiestrę i balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku poprowadzi Szymon Morus. W rolach solowych wystąpią Robert Gierlach, Piotr Lempa, Jan Jakub Monowid, Anna Mikołajczyk oraz Magdalena Chmielecka.

5. Młoda Filharmonia AUKSO
5. Młoda Filharmonia AUKSO
2017-11-02

Zapraszamy młodych muzyków wszelkiej narodowości (od 16 do 30 roku życia) do koncertowania z Orkiestrą AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia i z wybitnym skrzypkiem Jakubem Jakowiczem. Zgłoszenia do 24 listopada. 

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?