Archiwum aktualności
« Listopad 2017 »
Oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego – koncert nadzwyczajny
2017-11-13
24 listopada zabrzmi w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie oratorium Feliksa Nowowiejskiego „Znalezienie Świętego Krzyża”. Orkiestrę Sinfonia Varsovia i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Sebastian Perłowski. Partie solowe wykonają Ewa Biegas oraz Krzysztof Szumański.
Nominacja dla filmu o PWM
2017-11-10
Film dokumentalny "Idea, która przerasta codzienność - Polskie Wydawnictwo Muzyczne" Violetty Rotter-Kozery został nominowany w V. edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku.
Muzyka polska na Dzień Niepodległości
2017-11-10
Idiom polskości w muzyce zaznaczany i podkreślany był na przestrzeni wieków w różnorodny sposób. Cała twórczość Fryderyka Chopina przesiąknięta jest ‘duchem polskim’, podobnie jak na przykład opery Stanisława Moniuszki czy polonez „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki – twórczość tych kompozytorów również kojarzona jest z polskością.
Dziedzictwo Muzyki Polskiej
2017-11-09
Dzieła wybitnych polskich kompozytorów tworzących w okresie zaborów ujrzą światło dzienne i zaistnieją na arenie międzynarodowej dzięki programowi „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, realizowanemu przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Święto muzyki chóralnej w Krakowie
2017-11-08
O tym, że muzyka to język uniwersalny po raz kolejny przekonają się uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego CRACOVIA CANTANS. IX edycja festiwalu odbędzie się w Krakowie w czerwcu 2018 roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 listopada.
Koncert laureatów konkursu im. K. Serockiego
2017-11-08
10 grudnia 2017 roku w Warszawie odbędzie się Koncert Laureatów XV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. K. Serockiego 2017.
Konferencja prasowa programu "Dziedzictwo Muzyki Polskiej"
2017-11-07
9 listopada 2017 o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przy ul. Tamka 43 odbędzie się konferencja prasowa programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”.
O „Sądzie ostatecznym”
2017-11-06
Odliczamy dni do premiery „Sądu ostatecznego” Krzysztofa Knittla. Dzieło powstało na zamówienie Opery Bałtyckiej jako trzecia z oper (po „Madame Curie” Elżbiety Sikory oraz „Olimpii z Gdańska” Zygmunta Krauzego) nawiązujących do historii, kultury i dziedzictwa Gdańska.
„Sąd ostateczny” Krzysztofa Knittla – premiera 8 listopada
2017-11-03
Już tylko kilka dni dzieli nas od premiery opery do Krzysztofa Knittla „Sąd ostateczny”. 8 listopada zapraszamy do Opery Bałtyckiej! Chór, orkiestrę i balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku poprowadzi Szymon Morus. W rolach solowych wystąpią Robert Gierlach, Piotr Lempa, Jan Jakub Monowid, Anna Mikołajczyk oraz Magdalena Chmielecka.
5. Młoda Filharmonia AUKSO
2017-11-02
Zapraszamy młodych muzyków wszelkiej narodowości (od 16 do 30 roku życia) do koncertowania z Orkiestrą AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia i z wybitnym skrzypkiem Jakubem Jakowiczem. Zgłoszenia do 24 listopada.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.