PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Listopad 2017 »


Oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego – koncert nadzwyczajny
Oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego – koncert nadzwyczajny
2017-11-13

24 listopada zabrzmi w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie oratorium Feliksa Nowowiejskiego „Znalezienie Świętego Krzyża”. Orkiestrę Sinfonia Varsovia i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Sebastian Perłowski. Partie solowe wykonają Ewa Biegas oraz Krzysztof Szumański.

Nominacja dla filmu o PWM
Nominacja dla filmu o PWM
2017-11-10

Film dokumentalny "Idea, która przerasta codzienność - Polskie Wydawnictwo Muzyczne" Violetty Rotter-Kozery został nominowany w V. edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku. 

Muzyka polska na Dzień Niepodległości
Muzyka polska na Dzień Niepodległości
2017-11-10

Idiom polskości w muzyce zaznaczany i podkreślany był na przestrzeni wieków w różnorodny sposób. Cała twórczość Fryderyka Chopina przesiąknięta jest ‘duchem polskim’, podobnie jak na przykład opery Stanisława Moniuszki czy polonez „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki – twórczość tych kompozytorów również kojarzona jest z polskością.

Dziedzictwo Muzyki Polskiej
Dziedzictwo Muzyki Polskiej
2017-11-09

Dzieła wybitnych polskich kompozytorów tworzących w okresie zaborów ujrzą światło dzienne i zaistnieją na arenie międzynarodowej dzięki programowi „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, realizowanemu przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Święto muzyki chóralnej w Krakowie
Święto muzyki chóralnej w Krakowie
2017-11-08

O tym, że muzyka to język uniwersalny po raz kolejny przekonają się uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego CRACOVIA CANTANS. IX edycja festiwalu odbędzie się w Krakowie w czerwcu 2018 roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 listopada.

Koncert laureatów konkursu im. K. Serockiego
Koncert laureatów konkursu im. K. Serockiego
2017-11-08

10 grudnia 2017 roku w Warszawie odbędzie się Koncert Laureatów XV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. K. Serockiego 2017.

Konferencja prasowa programu
Konferencja prasowa programu "Dziedzictwo Muzyki Polskiej"
2017-11-07

9 listopada 2017 o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przy ul. Tamka 43 odbędzie się konferencja prasowa programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”.
 

O „Sądzie ostatecznym”
O „Sądzie ostatecznym”
2017-11-06

Odliczamy dni do premiery „Sądu ostatecznego” Krzysztofa Knittla. Dzieło powstało na zamówienie Opery Bałtyckiej jako trzecia z oper (po „Madame Curie” Elżbiety Sikory oraz „Olimpii z Gdańska” Zygmunta Krauzego) nawiązujących do historii, kultury i dziedzictwa Gdańska.

„Sąd ostateczny” Krzysztofa Knittla – premiera 8 listopada
„Sąd ostateczny” Krzysztofa Knittla – premiera 8 listopada
2017-11-03

Już tylko kilka dni dzieli nas od premiery opery do Krzysztofa Knittla „Sąd ostateczny”. 8 listopada zapraszamy do Opery Bałtyckiej! Chór, orkiestrę i balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku poprowadzi Szymon Morus. W rolach solowych wystąpią Robert Gierlach, Piotr Lempa, Jan Jakub Monowid, Anna Mikołajczyk oraz Magdalena Chmielecka.

5. Młoda Filharmonia AUKSO
5. Młoda Filharmonia AUKSO
2017-11-02

Zapraszamy młodych muzyków wszelkiej narodowości (od 16 do 30 roku życia) do koncertowania z Orkiestrą AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia i z wybitnym skrzypkiem Jakubem Jakowiczem. Zgłoszenia do 24 listopada. 

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.