PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Wrzesień 2013 »


56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"
56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"
2013-09-18
W dniach 20-28 września po raz 56. Warszawa zamieni się w światową stolicę muzyki współczesnej. W tym roku program Warszawskiej Jesieni w sposób szczególny koncentrować się będzie na obchodach rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.
Spoon River Anthology z muzyką Aleksandra Nowaka
Spoon River Anthology z muzyką Aleksandra Nowaka
2013-09-17
Spoon River Anthology, instalacja audiowizualna, do której muzykę napisał Aleksander Nowak, a Adam Dudek stworzył obrazy, będzie dostępna w dniach 20-28 września w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (11.00 - 19.00) w ramach tegorocznej Warszawskiej Jesieni.
II Festiwal NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej z muzyką Sikory i Kupczaka
II Festiwal NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej z muzyką Sikory i Kupczaka
2013-09-17
Gdański festiwal Spektrum Muzyki Nowej to cykl koncertów poświęconych muzyce kompozytorów XX i XXI wieku - w tym roku w sposób szczególny poświęcony twórczości Elżbiety Sikory, która w październiku obchodzić będzie 70. urodziny.
Kilka kroków do Lutosławskiego - prezentacje choreograficzne podczas projektu LUTOSFERY
Kilka kroków do Lutosławskiego - prezentacje choreograficzne podczas projektu LUTOSFERY
2013-09-17
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, FUNDACJA f.o.r.t.e. oraz Fundacja Burdąg zaprosiły młodych choreografów do wzięcia udziału w projekcie, którego celem było stworzenie miniatury choreograficznej zainspirowanej i wykonanej do jednego z wybranych utworów Witolda Lutosławskiego.
Koncerty "Lutosławski dzieciom" - fotorelacja
Koncerty "Lutosławski dzieciom" - fotorelacja
2013-09-16
W zeszłą środę, 11 września w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, odbyły się koncerty z muzyką Witolda Lutosławskiego dla dzieci. Poniżej - fotorelacja z tego wydarzenia.
Agata Zubel nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013
Agata Zubel nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013
2013-09-16
Agata Zubel została nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013 w kategorii Osobowość Roku. Oprócz niej nominacje otrzymali Piotr Beczała, Marcin Masecki, Marcin Stańczyk i Maciej Szajkowski.
Nowy numer "Kwarty"
Nowy numer "Kwarty"
2013-09-12
W najnowszym numerze „Kwarty” m.in. artykuł Jana Topolskiego analizującego twórczość kompozytorów urodzonych w latach 70., esej Marcina Gmysa o Eugeniuszu Morawskim oraz wywiady z Moniką Wolińską i Maximem Vengerovem. Zachęcamy do lektury!
De Musica 2013 - koncerty, spotkania, dyskusje
De Musica 2013 - koncerty, spotkania, dyskusje
2013-09-12
W dniach 17-19 września w Warszawie odbędzie się druga edycja festiwalu De Musica pod kierownictwem naukowym i artystycznym prof. Michała Bristigera. Zapraszamy do Sali Koncertowej PWM (ul. Fredry 8) i do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
41. Międzynarodowy Kongres Altowiolowy w Krakowie
41. Międzynarodowy Kongres Altowiolowy w Krakowie
2013-09-12
W dniach 11-15 września odbywa się w Krakowie XLI Międzynarodowy Kongres Altowiolowy, organizowany przez Akademię Muzyczną w Krakowie i Polskie Towarzystwo Altowiolowe. W ramach kongresu PWM zaprezentuje 3 nowe tytuły na altówkę.
PER MUSICAM AD ASTRA - Toruń 2013
PER MUSICAM AD ASTRA - Toruń 2013
2013-09-11
W dniach 11-15 września 2013 roku w Toruniu będzie można usłyszeć kilkuset śpiewaków z całego świata podczas pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika „PER MUSICAM AD ASTRA”.

Najczęściej czytane:

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

„Muzyka z kraju Chopina”. Trzecia odsłona konkursu pianistycznego w Japonii

Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.

Listopad obfitujący w prawykonania i prapremiery!

W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie. 

Podróż po muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. EUFONIE 2024 - program

Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.

Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet w polskiej trasie koncertowej z muzyką Witolda Lutosławskiego

Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.

 

Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.

Historia potrójnej tożsamości. Burzliwe losy Mieczysława Wajnberga

Sylwetka Mieczysława Wajnberga umyka szerokiej opinii publicznej. Przez lata pomijany i niedoceniany, prawdziwy sukces osiągnął dopiero po śmierci, wpisując się na stałe w repertuary filharmonii i teatrów operowych na całym świecie. Jego burzliwe losy przybliża czytelnikom muzykolożka Danuta Gwizdalanka w najnowszej książce z serii Małe Monografie pt. Wajnberg.

Instrument miesiąca: gitarowe rekomendacje Marka Nosala

XIX Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa, który rozpocznie się w Tychach 20 października, będzie wielkim świętem muzyki na najwyższym poziomie artystycznym i o wyjątkowym rozmachu. To wyjątkowa okazja, by odkryć nieznane oblicza gitary, ukazane w nowych utworach współczesnych kompozytorów, a także w nietypowych konfiguracjach instrumentalnych.
 

 

Zestawienie utworów przeznaczonych na ten instrument, które łączą naszą Oficynę ze Śląską Jesienią Gitarową przygotował dla nas Marek Nosal – gitarzysta i pedagog, od 2015 roku dyrektor artystyczny tego Festiwalu oraz Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach. Wśród rekomendacji znajdziecie zarówno utwory, które już w przyszłym tygodniu zabrzmią na Śląsku, jak i propozycje pedagogiczne, po które warto sięgnąć.

Olga Pasiecznik zaśpiewa podczas Festiwalu Conrada. Recital i spotkanie autorskie wokół książki „Bez makijażu”

Wybitna sopranistka wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Widzowie zobaczą Olgę Pasiecznik w dwóch odsłonach – jako śpiewaczkę podczas recitalu pieśni ukraińskich i polskich oraz jako współautorkę wywiadu rzeki Bez makijażu w rozmowie z Agatą Kwiecińską. A to wszystko już w najbliższy poniedziałek.

I Międzynarodowa Konferencja „Digital Musicology”- Cyfrowe narzędzia w muzykologicznych projektach badawczych

Polska staje się areną międzynarodowej debaty na temat wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w badaniach muzykologicznych.
W dniach 23–25 października 2024 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie organizuje Pierwszą Międzynarodową Konferencję „Digital Musicology”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami usprawniającymi prowadzenie projektów badawczych. 

Instrument miesiąca: gitarowe rekomendacje Wojciecha Gurgula

Gitara klasyczna to jeden z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszy) instrument wybierany na pierwszym poziomie kształcenia w polskich szkołach muzycznych. Po jej odmiany – gitarę akustyczną i elektryczną – chętnie i często sięgają także muzycy-amatorzy.

 

Wojciech Gurgul, gitarzysta, badacz, pedagog, a w latach 2014–2017 redaktor naczelny kwartalnika miłośników gitary klasycznej „Sześć Strun Świata” przygotował wybór utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które jego zdaniem warto sięgnąć, grając na gitarze.