PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

Styczeń 2014 »


Alkagran 2014 - ósma edycja Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego
Alkagran 2014 - ósma edycja Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego
2014-01-08
W dniach 29 września – 2 października w Czechowicach-Dziedzicach oraz w Bielsku-Białej odbędzie się po raz ósmy Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego „Alkagran”.
Muzyka Kilara i Panufnika na koncercie w Filharmonii Szczecińskiej
Muzyka Kilara i Panufnika na koncercie w Filharmonii Szczecińskiej
2014-01-08
10 stycznia odbędzie się pierwszy w 2014 roku koncert w Filharmonii Szczecińskiej. Na koncercie zabrzmi m.in. „Suita staropolska” Andrzeja Panufnika oraz muzyka filmowa Wojciecha Kilara.
"Romantyczne niepokoje" z muzyką Henryka Czyża i Fryderyka Chopina
"Romantyczne niepokoje" z muzyką Henryka Czyża i Fryderyka Chopina
2014-01-08
„Romantyczne niepokoje” – pod takim hasłem 12 stycznia odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Usłyszymy na nim m.in. utwory Fryderyka Chopina i Henryka Czyża. W partiach solowych wystąpi uznana niemiecka pianistka Olga Scheps.
Wywiad z redaktorem naczelnym PWM Danielem Cichym w portalu MeaKultura
Wywiad z redaktorem naczelnym PWM Danielem Cichym w portalu MeaKultura
2014-01-07
W portalu Meakultura ukazał się niedawno wywiad, którego udzielił redaktor naczelny naszej oficyny dr Daniel Cichy. Serdecznie polecamy.
Wojciech Kilar pro memoria - koncerty w Filharmonii Krakowskiej
Wojciech Kilar pro memoria - koncerty w Filharmonii Krakowskiej
2014-01-07
10 i 11 stycznia w Filharmonii Krakowskiej odbędą się koncerty, będące muzycznym hołdem, złożonym zmarłemu 29 grudnia 2013 roku Wojciechowi Kilarowi. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Antoni Wit.
Spotkanie z Danutą Gwizdalanką
Spotkanie z Danutą Gwizdalanką
2014-01-07
Już dzisiaj we foyer I piętra Teatru Wielkiego w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Danutą Gwizdalanką, autorką pierwszej monografii Mieczysława Wajnberga.
Wyniki I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego
Wyniki I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego
2014-01-07
Dawid Jarząb - student Akademii Muzycznej we Wrocławiu został zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. II Nagrodę otrzymał Dawid Runtz, laureatem III nagrody został Adam Domurat.
O Wojciechu Kilarze i jego muzyce
O Wojciechu Kilarze i jego muzyce
2014-01-02
Zachęcamy do lektury zebranych przez nas artykułów poświęconych życiu i twórczości Wojciecha Kilara.
Wojciech Kilar sam o sobie
Wojciech Kilar sam o sobie
2014-01-02
O tym, że zmarły przed kilkoma dniami Wojciech Kilar był wybitnym kompozytorem dzieł muzyki poważnej i filmowej wiedzą wszyscy. O tym, że był on znakomitym gawędziarzem z dużym dystansem do siebie - wie niewielu.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?