Archiwum aktualności
« Czerwiec 2015 »
5 czerwca - dzień wolny od pracy w PWM
2015-06-03
Informujemy, że 5 czerwca wydawnictwo oraz księgarnia firmowa będą nieczynne.
Fragment „Kwintesencji. Pasaży barokowych” Dariusza Czai w Muzykotece Szkolnej
2015-06-02
Z przyjemnością informujemy, że portal Muzykoteka Szkolna umieścił na swojej stronie fragment eseju Dariusza Czai „Biblioteka Savalla”, który ukazał się w zbiorze „Kwintesencje. Pasaże barokowe”.
Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”
2015-06-01
31 maja rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”. Tegoroczna edycja trwać będzie przez cały miesiąc, a wielki finał z udziałem zespołów z Filipin, Ekwadoru, Portoryko, Serbii, Ukrainy oraz RPA odbędzie się w dniach 24 - 27 czerwca 2015 roku.
Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa w Gdańsku
2015-06-01
W 2015 roku świętujemy 150 rocznicę urodzin Jeana Sibeliusa. Z tej okazji 12 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert, na którym usłyszymy pierwotną wersję Koncertu skrzypcowego d-moll op. 47.
III Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra”
2015-06-01
W dniach 27 czerwca – 1 lipca 2015 roku w Toruniu odbędzie się III Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra”.
Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny „CRACOVIA CANTANS”
2015-06-01
VI edycja Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Cracovia Cantans” odbędzie się w dniach 11 - 14 czerwca 2015 roku. Festiwal stanowi znakomitą okazję do spotkania zespołów z różnych zakątków świata, a także promocji muzyki chóralnej.
FMF Youth Orchestra wykonała utwory Michała Lorenca i Krzesimira Dębskiego
2015-06-01
Podczas tegorocznego koncertu „Młodzi na poważnie” w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej mieliśmy przyjemność usłyszeć m.in. utwory Michała Lorenca i Krzesimira Dębskiego. Gościem specjalnym koncertu był Michał Lorenc – ceniony kompozytor muzyki filmowej, który w tym roku rozpoczął współpracę z PWM. Serdecznie dziękujemy za obecność.
Dodatek nutowy w „Presto”: Temat z filmu „Pianista” Wojciecha Kilara
2015-06-01
Dzięki współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym na łamach czasopisma „Presto” ukazał się kolejny dodatek nutowy. Tym razem Czytelnicy mają okazję zapoznać się z muzyką z filmu „Pianista”, skomponowaną przez Wojciecha Kilara.
Najczęściej czytane:
Powraca popularny cykl „Kompozytor miesiąca”, w którym przybliżamy sylwetki i dzieła twórców z katalogu PWM. W lutym przedstawiamy postać jednego z najważniejszych polskich kompozytorów i pianistów XIX wieku, kontynuatora tradycji Chopina, ucznia i przyjaciela Liszta, twórcy Kwintetu fortepianowego g-moll – najwybitniejszego dzieła polskiej kameralistyki romantycznej. Mowa o Juliuszu Zarębskim.
Kompozytorka, skrzypaczka, czołowa polska artystka XX wieku. Niegdyś odnosiła międzynarodowe sukcesy jako koncertująca solistka, teraz na estradach koncertowych coraz częściej pojawia się jej twórczość. Mowa o bohaterce książki Małgorzaty Gąsiorowskiej Grażyna Bacewicz. W mojej muzyce dużo się dzieje. Premierą Polskie Wydawnictwo Muzyczne świętuje 117 rocznicę urodzin pochodzącej z Łodzi kompozytorki.
Krakowskie biuro Polskiego Wydawnictwa Muzycznego od lutego 2026 roku mieści się pod nowym adresem przy Alei Pokoju 1, w budynku K1. Zmiana podyktowana jest generalnym remontem dotychczasowej, głównej siedziby Wydawnictwa. Adres oddziału PWM w Warszawie pozostaje bez zmian (ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa).
Choć Władysław Żeleński jest niezwykle ważną postacią polskiej kultury, jego nazwisko kojarzone jest zazwyczaj z osobą syna – słynnego Tadeusza „Boya”. Z pomocą przychodzi Polskie Wydawnictwo Muzyczne, którego nakładem właśnie na półki księgarń trafia Żeleński – kieszonkowa publikacja z serii „Małe Monografie”, której Władysław jest bohaterem. Wyrazisty portret kompozytora nakreślili w pisarskim duecie Maciej i Jan Negreyowie. Premiera książki już dziś.
Nagrania kolejnych dziesięciu utworów akordeonowych Andrzeja Krzanowskiego z drugiego okresu jego twórczości (1979-1982) można usłyszeć na portalu poświęconym kompozytorowi oraz na kanale Fundacji imienia Andrzeja Krzanowskiego na YouTube. Jest to zapis koncertu TRYPTYK, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach w październiku 2025 roku.
FIPADOC 2026 (Festival International Documentaire) to jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali poświęconych filmowi dokumentalnemu. Wydarzenie, odbywające się co roku we francuskim Biarritz, tradycyjnie zainauguruje kalendarz kluczowych światowych imprez dokumentalnych. W programie festiwalu znalazł się film „Bacewicz x Bomsori” w reżyserii Jakuba Piątka – premierowy pokaz filmu odbędzie się w niedzielę, 25 stycznia.
Z optymizmem witamy Nowy Rok wypatrując nadchodzących premier najnowszej muzyki polskiej. W styczniu po raz pierwszy zabrzmią utwory Alka Nowaka i Hanny Kulenty. Będzie można wysłuchać ich zarówno w kraju, jak i za granicą.
Kolędy, pastorałki, kantyczki… W ostatniej w tym roku odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się polskim pieśniom bożonarodzeniowym – od tych adaptowanych ze średniowiecznej hymnografii łacińskiej po niekonwencjonalne opracowania Witolda Lutosławskiego.
W niedzielny poranek 21 grudnia, chwilę przed godziną dziewiątą, z Krakowa wyruszył Pociąg Wypełniony Muzyką, inaugurując ogólnopolską akcję Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Jubileuszowy pociąg zakończył w wielkim stylu całoroczne obchody 80-lecia oficyny.
Od osiemdziesięciu lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Jubileuszowy rok 2025 obfitował w huczne wydarzenia, premiery i projekty realizowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Od nowych publikacji nutowych i książkowych, przez wydawnictwa płytowe i zasoby cyfrowe, po koncerty, edukację i międzynarodowe współprace – PWM z dumą podsumowuje dwanaście miesięcy intensywnej działalności.