PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Czerwiec 2015 »


Recenzje
Recenzje "Diagilewa" Richarda Buckle'a i "Kwintesencji" Dariusza Czai
2015-06-30

W ostatnim czasie ukazały się dwie recenzje nowych książek wydanych przez PWM. W jednej z nich "Diagilew" Richarda Buckle'a został określony przez Dorotę Kozińską jako "szczere wyznanie miłości", w drugiej zaś "Kwintesencje. Pasaże barokowe" Dariusza Czai Krzysztof Lipka nazwał "arcydziełem gatunku".

XIII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
XIII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
2015-06-24

Zachęcamy młodych kompozytorów do udziału w Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego. Przedmiotem tegorocznej edycji jest oryginalna kompozycja z tekstem fonetycznym przeznaczona na chór dziecięcy. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 31 sierpnia 2015 roku.

Polska muzyka w Chinach
Polska muzyka w Chinach
2015-06-24

13 i 14 lipca na koncertach odbywających się w Szanghaju w ramach festiwalu Music in the Summer Air chińska publiczność usłyszy utwory polskich kompozytorów takich jak Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Dankowski i Karol Kurpiński w wykonaniu Młodej Polskiej Filharmonii pod dyrekcją Adama Klocka.

Rozstrzygnięcie konkursu Klubu Młodego Krytyka
Rozstrzygnięcie konkursu Klubu Młodego Krytyka
2015-06-23

21 czerwca, podczas ostatniego spotkania Klubu Młodego Krytyka, ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszą recenzję serii koncertów Orkiestry Muzyki Nowej, które odbywały się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
 

Utwory Agaty Zubel i Pawła Mykietyna w Belgii
Utwory Agaty Zubel i Pawła Mykietyna w Belgii
2015-06-22

Mons, tegoroczna Europejska Stolica Kultury, robiąc „ukłon” w stronę Wrocławia – przyszłorocznej stolicy – zaprasza polskich wykonawców, którzy w ramach projektu Contemporary Sounds of Poland przedstawią utwory kompozytorów związanych ze Śląskiem. Wśród zaplanowanych kompozycji znalazły się utwory: Agaty Zubel Not I oraz Pawła Mykietyna 3 for 13.

XI Festiwal Muzyki Polskiej z muzyką Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara
XI Festiwal Muzyki Polskiej z muzyką Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara
2015-06-22

Odbywający sie po raz 11 krakowski Festiwal Muzyki Polskiej to retrospekcja muzyki polskiej od wieków dawnych po współczesność. Koncert 10 lipca zdominowany zostanie przez muzykę nową, z utworami Marcela Chyrzyńskiego oraz Wojciecha Kilara.

Koncert jubileuszowy z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego
Koncert jubileuszowy z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego
2015-06-19

17 czerwca w warszawskim oddziale PWM odbył się jubileuszowy koncert z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego. W programie koncertu znalazły się utwory pochodzące z różnych okresów twórczości Kompozytora. Koncert prowadziła pani Alicja Twardowska.

"Concerto-Notturno" Mikołaja Góreckiego w Suwałkach
2015-06-18

30 sierpnia w Suwałkach zabrzmi Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego. Utwór powstał w 2001 roku na zamówienie Towarzystwa Muzycznego Musica Viva. Od momentu powstania cieszy się dużą popularnością i znalazł się w repertuarze wielu skrzypków, m.in. Kai Danczowskiej, Patrycji Piekutowskiej, Krzysztofa Bąkowskiego czy Pawła Kuklińskiego.

Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny
Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny
2015-06-17

Dziś, 17 czerwca, Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny. Z tej okazji w Warszawie odbywa się koncert jubileuszowy, my zaś zadaliśmy Kompozytorowi kilka typowych i nietypowych pytań. Dzięki nim mogliśmy się dowiedzieć, kto miał największy wpływ na twórczość Romualda Twardowskiego, kim zostałby, gdyby nie był kompozytorem oraz... jakie jest jego ulubione danie. Zapraszamy do lektury!

"Muzyka kameralna nr 5" Aleksandra Lasonia w Katowicach
2015-06-17

Gdy w 2002 roku na Warszawskiej Jesieni Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Aleksandra Lasonia wykonała jego Muzykę kameralną nr 5 „Cztery pory roku”, publiczność domagała się bisu. O niezwykłej sile tej muzyki będzie można się przekonać w najbliższą niedzielę w Katowicach.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!