Archiwum aktualności
« Maj 2017 »
Zmarła Elżbieta Chojnacka
2017-05-29
Wczoraj w Paryżu, w wieku 77 lat zmarła Elżbieta Chojnacka - polska klawesynistka, jedna z największych osobowości artystycznych grających na tym instrumencie na świecie.
VIII Cracovia Cantans już wkrótce!
2017-05-23
W dniach 8–11 czerwca krakowskie kościoły i sale koncertowe wypełni muzyka chóralna w wykonaniu zespołów z różnych zakątków świata. Wszystko za sprawą VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cracovia Cantans.
Gala KROPKI już w najbliższą niedzielę!
2017-05-23
Nagrody za najlepsze teksty o muzyce opublikowane w 2016 roku, ufundowana po raz pierwszy Nagroda Publiczności czy nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej – Gala Finałowa III edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA już w najbliższą niedzielę w Warszawie!
Warszawskie Targi Książki - fotorelacja
2017-05-22
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z 8. Warszawskich Targów Książki. Na stoisku PWM jak co roku było tłoczno, kolorowo i bardzo muzycznie!
Koncert pamięci Janiny Garści
2017-05-22
Już po raz trzeci dzieci i młodzież z Małopolski oraz Śląska uczczą pamięć Janiny Garści. Koncert z okazji 97. rocznicy urodzin wybitnej kompozytorki i pedagożki odbędzie się 1 czerwca w PSM II st.im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.
„Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne” nagrodzony w konkursie ACADEMIA 2017
2017-05-19
Dzieło prof. Mieczysława Tomaszewskiego znalazło się wśród laureatów konkursu dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej ACADEMIA 2017. Jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Romana Barlika przyznało książce wyróżnienie specjalne.
Zinfonia.com – narzędzie nowoczesnego bibliotekarza
2017-05-18
Polskie Wydawnictwo Muzyczne gorąco zachęca do korzystania z platformy zinfonia.com przy zamawianiu materiałów orkiestrowych zarówno z katalogu PWM, jak i wydawców zagranicznych, z którymi nasza oficyna ściśle współpracuje.
Dla Państwa wygody, serwis posiada polską wersję językową.
"Widok piękny bez zastrzeżeń" Krakowską Książką Miesiąca
2017-05-17
Jury nagrody „Krakowska Książka Miesiąca” uhonorowało tytułem „Książki Maja 2017” pracę Justyny Nowickiej i Witolda Siemaszkiewicza - album "Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza". 18 maja odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody i spotkanie z autorami. Zapraszamy!
Wielkie święto chórów uniwersyteckich w Poznaniu
2017-05-17
W dniach 17-20 maja w Poznaniu odbędzie się finał XIII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat". Jak co roku wydarzenie gromadzi kilkadziesiąt zespołów polskich i zagranicznych, którzy goszczą z koncertami w różnych miastach Wielkopolski.
„Violin Concerto” Agaty Zubel w Finlandii
2017-05-16
29 czerwca zostanie wykonany w Porvoo (Finlandia) „Violin Concerto” Agaty Zubel. W partii solowej usłyszymy Johna Storgårdsa, a towarzyszyć mu będzie Avanti! Chamber Orchestra pod dyrekcją Dimy Slobodeniouka. Koncert odbędzie się w ramach 32. edycji festiwalu Avanti’s Summer Souns (28 czerwca – 2 lipca), który gościć będzie w fińskich miastach Porvoo oraz Loviisa.
Najczęściej czytane:
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.
W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach.
Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.