PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2017 »


Nowoczesne trendy w muzyce chóralnej współczesnej Europy
Nowoczesne trendy w muzyce chóralnej współczesnej Europy
2017-05-16

W dniu 18 maja 2017 roku w sali koncertowej Collegium Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Nowoczesne trendy w muzyce chóralnej współczesnej Europy". 

„Śmierć Ellenai” Feliksa Nowowiejskiego – materiały dla orkiestr szkolnych
„Śmierć Ellenai” Feliksa Nowowiejskiego – materiały dla orkiestr szkolnych
2017-05-16

Świętując Rok Feliksa Nowowiejskiego oraz przypadającą w bieżącym roku 140. rocznicę urodzin kompozytora, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało z myślą o orkiestrach szkolnych specjalne wydanie utworu „Śmierć Ellenai” op. 32a na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz recytatora ad libitum. Utwór ten, znany wcześniej jako „Pożegnanie Ellenai”, został opracowany na podstawie materiałów źródłowych.

Pierwsze wykonanie
Pierwsze wykonanie "Exodus 2016" Zygmunta Krauzego w Chinach
2017-05-15

25 maja w Nanning w południowych Chinach odbędzie się pierwsze w tej części świata wykonanie „Exodus 2016” Zygmunta Krauzego. Powstały z końcem ubiegłego roku utwór zostanie wykonany przez muzyków Guangxi Symphony Orchestra pod batutą Josephino Toledo. Koncert odbędzie się w ramach Tygodnia Muzyki ASEAN (ASEAN – Association of South-East Asian Nations).

Veriko Tchumburidze z koncertem Wieniawskiego w Krakowie
Veriko Tchumburidze z koncertem Wieniawskiego w Krakowie
2017-05-15

2 i 3 czerwca w Filharmonii Krakowskiej wystąpi zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Veriko Tchumburidze. Artystka wykona Koncert d-moll – ten sam, którym zapewniła sobie zwycięstwo podczas ubiegłorocznego konkursu. Skrzypaczce towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Jerzego Salwarowskiego.

PWM na Warszawskich Targach Książki
PWM na Warszawskich Targach Książki
2017-05-15


W dniach 18-21 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędą się 8. Warszawskie Targi Książki. Zapraszamy melomanów, muzyków, uczniów i studentów szkół muzycznych oraz dzieci na stoisko Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - nr 53/D6. 

Międzynarodowy Festiwal Operowy Smetanova Litomyšl z utworami polskich kompozytorów
Międzynarodowy Festiwal Operowy Smetanova Litomyšl z utworami polskich kompozytorów
2017-05-15

Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki – utwory tych kompozytorów zostaną zaprezentowane podczas 59. Międzynarodowego Festiwalu Operowego Smetanova Litomyšl w Czechach (16 czerwca – 6 lipca).

Podczas wieczoru koncertowego 18 czerwca zabrzmią „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego, „Krzesany” Wojciecha Kilara, oraz „Totus tuus” Henryka Mikołaja Góreckiego. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej oraz Czeski Chór Filharmoniczny z Brna poprowadzi Marek Pijarowski. W partiach solowych wystąpią Aleksandra Kubas-Kruk, Agnieszka Rehlis oraz Robert Gierlach.

Oferta pracy: główny specjalista ds. produkcji nagrań
Oferta pracy: główny specjalista ds. produkcji nagrań
2017-05-15

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni głównego specjalistę ds. produkcji nagrań. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat.

Oferta pracy: specjalista ds. produkcji nagrań
Oferta pracy: specjalista ds. produkcji nagrań
2017-05-15

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni: specjalistę ds. produkcji nagrań. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat.

Instalacja muzyczna Agaty Zubel „Mother Lode I-III” – prawykonanie
Instalacja muzyczna Agaty Zubel „Mother Lode I-III” – prawykonanie
2017-05-12

W nadchodzący weekend, 13 i 14 maja w przestrzeniach Muzeum Śląskiego w Katowicach zabrzmi instalacja muzyczna Agaty Zubel „Mother Lode I-III”. Interpretować ją będą członkowie Orkiestry Muzyki Nowej. Projekt ten towarzyszy festiwalowi Katowice Kultura Natura.

V Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara
V Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara
2017-05-11

W dniach 12-26 maja w Gorzowie Wielkopolskim rozbrzmiewać będzie muzyka współczesna. To pierwszy w regionie lubuskim festiwal, który kładzie nacisk na popularyzację twórczości kompozytorów XX i XXI wieku. 

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.