Archiwum aktualności
« Maj 2017 »
Oferta pracy: redaktor nutowy
2017-05-10
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni redaktora nutowego. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat.
Oferta pracy: redaktor techniczny
2017-05-10
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni redaktora technicznego. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat.
Prawykonanie „Wyliczanki” Pawła Mykietyna
2017-05-09
20 maja zapraszamy do Katowic, gdzie – w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura – zostanie wykonany najnowszy utwór Pawła Mykietyna „Wyliczanka”. W prawykonaniu wezmą udział wokalistki: Anna Gadt, Agnieszka Kiepuszewska, Iwona Kmiecik oraz Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca.
IX Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki już wkrótce!
2017-05-09
„Muzyka polska w edukacji otwartości i dialogu” – to hasło tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Metodycznej Nauczycieli Muzyki, która odbędzie się 12–13 maja 2017 roku w Europejskim Centrum „Matecznik Mazowsze” w Otrębusach.
III Konwencja Muzyki Polskiej
2017-05-09
W dniach 15-17 maja 2017 roku odbędzie się III Konwencja Muzyki Polskiej. Przedstawiciele środowiska muzycznego z całej Polski spotkają się w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”
2017-05-08
W dniach 21-25 czerwca w Krakowie odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”.
Polskie prawykonanie „Trouble in Tahiti” Bernsteina
2017-05-05
Zapomniana dziś jednoaktowa opera Leonarda Bernsteina „Trouble in Tahiti” (1952) zostanie wykonana 2 czerwca w Szczecinie. Koncertową wersję utworu zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Bassema Akiki. W partiach solowych wystąpią Irina Zhytynska (Dinah) oraz Stanisław Kuflyuk (Sam).
Prawykonanie „Sonosphère” III i IV Elżbiety Sikory
2017-05-04
19 maja odbędzie się prawykonanie trzeciej i czwartej części cyklu „Sonosphère” Elżbiety Sikory. Mimo, że to autonomiczne utwory, kompozytorka sugeruje łączne ich wykonywanie.
„Sonosphère” III i IV „Symfonia Wrocławska” (obie części opatrzone są tym podtytułem) zabrzmią w pierwszym dniu 8. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej Musica Electronica Nova (19-27 maja). Wykona je NFM Filharmonia Wrocławska prowadzona przez Davida Fulmera.
Profesor Mieczysław Tomaszewski odznaczony Orderem Orła Białego
2017-05-03
3 maja 2017 roku w uznaniu w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy naukowej, artystycznej i twórczej profesor Mieczysław Tomaszewski otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej – Order Orła Białego.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.