PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Lipiec 2012 »


"Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego na inauguracji 8. Festiwalu Muzyki Polskiej
2012-07-17
Z bardzo ciepłym przyjęciem spotkało się wykonanie oratorium „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego podczas inauguracji 8. Festiwalu Muzyki Polskiej w Filharmonii Krakowskiej.
Noc Kilara w Katowicach - relacja
Noc Kilara w Katowicach - relacja
2012-07-16
Aby uświetnić jubileuszowe obchody 80. urodzin Wojciecha Kilara NOSPR zorganizowała "Noc Kilara". W jej ramach odbyła się się uroczysta msza, koncerty, seanse filmowe a ponadto na ulicy Mariackej mieszkańcy Katowic zatańczyli poloneza do muzyki z "Pana Tadeusza".
80. urodziny Wojciecha Kilara w Dwójce oraz TVP Kultura
80. urodziny Wojciecha Kilara w Dwójce oraz TVP Kultura
2012-07-16
17 lipca Wojciech Kilar kończy 80 lat. Z tej okazji na falach radiowej Dwójki od poniedziałku do piątku o godz. 11.10 będą rozbrzmiewały dzieła Kompozytora, zaś tuż po nich o godz. 11.45 w audycji "Zapiski ze współczesności" o Jubilacie będą mówili jego przyjaciele.
Apel "Grajmy po polsku!"
Apel "Grajmy po polsku!"
2012-07-13
„Grajmy po polsku!” to inicjatywa Biblioteki Polskiej Piosenki, która ma na celu popularyzację polskich utworów w lokalach użyteczności publicznej, kawiarniach i hotelach. W projekt zaangażowane jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Już w piątek -
Już w piątek - "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego
2012-07-11
W piątek 13 lipca o godz. 19:00 w Filharmonii Krakowskiej zabrzmi „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego. Dzieło wykonają: orkiestra Sinfonia Iuventus, artyści Chóru Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz soliści: Olga Rusin (sopran), Jacek Jaskuła (baryton) i Krzysztof Szumański (bas-baryton). Całość poprowadzi Kaspar Zehnder.
Król Roger Karola Szymanowskiego w Santa Fe Opera
Król Roger Karola Szymanowskiego w Santa Fe Opera
2012-07-11
21 lipca 2012 na scenie Opery Santa Fe odbędzie się premiera Króla Rogera Karola Szymanowskiego w reżyserii Stephena Wadswortha, jednego z najbardziej uznanych współczesnych reżyserów operowych. Partię tytułową wykona wybitny polski baryton Mariusz Kwiecień – będzie to jego pierwszy występ w tej roli w Stanach Zjednoczonych. Słynny śpiewak występował już w roli Rogera na scenach operowych w Paryżu i Madrycie.
Zakopane z muzyką Szymanowskiego, Kilara i Bairda
Zakopane z muzyką Szymanowskiego, Kilara i Bairda
2012-07-10
Już w najbliższy czwartek 12 lipca przy dźwiękach muzyki Kilara, Szymanowskiego i Bairda nastąpi Inauguracja Jubileuszowego Festiwalu XXXV Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.
Nowy wywiad z Wojciechem Kilarem
Nowy wywiad z Wojciechem Kilarem
2012-07-09
Na łamach „Gościa Niedzielnego” ukazał się wywiad Barbary Gruszki-Zych z Wojciechem Kilarem. Autorka podaje jako ciekawostkę, że podczas rozmowy listonosz przyniósł świeżo wydane „Sonety do Laury”, najnowszą kompozycję Wojciecha Kilara, która właśnie ukazała się w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
Laur dla Justyny Kowalskiej-Lasoń
Laur dla Justyny Kowalskiej-Lasoń
2012-07-04
Justyna Kowalska-Lasoń została zwyciężczynią w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralną Pieśń Pasyjną w Bydgoszczy za utwór "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata".
Kurs Wokalistyki Operowej z Jadwigą Romańską
Kurs Wokalistyki Operowej z Jadwigą Romańską
2012-07-04
W dniach od 7 do 17 lipca w Krynicy Zdroju odbędzie się Kurs Wokalistyki Operowej. Jest to okazja do ćwiczeń i podpatrzenia warsztatu najpiękniejszego polskiego sopranu, bowiem jednym z pedagogów będzie Jadwiga Romańska.

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.