Archiwum aktualności
Styczeń 2015 »
Agata Zubel i Cezary Duchnowski prawykonali utwory Marty Śniady i Franciszka Araszkiewicza
2015-01-14
20 grudnia 2014 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów oraz koncert prawykonań nagrodzonych utworów na XI Konkursie im. T. Ochlewskiego, organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Pierwszą nagrodę (ex aequo) otrzymali Marta Śniady za s!c2 i Franciszek Araszkiewicz za Monster Group Number. Utwory młodych kompozytorów usłyszeliśmy w wykonaniu znakomitego duetu Elettrovoce w składzie Agata Zubel (sopran) oraz Cezary Duchnowski (fortepian i elektronika). Koncert był ostatnim wydarzeniem festiwalu Audio Art.
Sinfonia Varsovia w Muzeum Historii Żydów Polskich
2015-01-14
Koncertem w dniu 15 stycznia (czwartek) o godz. 19:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie Sinfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej otworzy swój warszawski sezon koncertowy 2015. W programie utwory XX i początku XXI wieku. Orkiestra wystąpi z wybitnymi polskimi solistami – Krzysztofem Chorzelskim, Maciejem Grzybowskim, Urszulą Kryger i Agatą Zubel.
Amerykańska premiera IV Symfonii Góreckiego w Los Angeles
2015-01-14
III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na początku lat 90. zahipnotyzowała cały świat muzyczny. Czy IV Symfonia „Tansman epizody” polskiego twórcy powtórzy sukces swojej poprzedniczki? Utwór nie został ukończony przez kompozytora i dopiero po śmierci artysty w 2010 roku, na podstawie instrukcji ojca pracę nad partyturą dokończył syn - Mikołaj Górecki.
Wystawa prof. Czesława Dźwigaja
2015-01-12
14 stycznia 2015 r. zapraszamy do Biblioteki Materiałów Orkiestrowych w Warszawie. O godz. 18:00 odbędzie się tam wernisaż wystawy prof. Czesława Dźwigaja, zatytułowanej Homage to Requiem.
Koncert – Gala z okazji 10–lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej ARIA
2015-01-12
Koncert z okazji jubileuszu Stowarzyszenia „Aria” skupiającego osoby zafascynowane muzyką operową odbędzie się 31 stycznia (sobota, godz. 18.30). Podczas wieczoru wystąpią cenieni artyści, którzy oklaskiwani byli na polskich i zagranicznych scenach operowych, a dzięki organizowanym przez „Arię” cyklicznym spotkaniom dali się poznać widowni także poza sceną.
Dariusz Czaja gościem radiowej Dwójki
2015-01-08
10 stycznia o godz. 14.00 gościem w audycji „Duża czarna” Przemysława Psikuty będzie Dariusz Czaja, autor wydanej właśnie w PWM książki Kwintesencje. Pasaże barokowe.
Plebiscyt "Książki Roku 2014"
2015-01-08
6. stycznia rozpoczął się organizowany przez serwis Granice.pl i podsumowujący ubiegłoroczne, sezonowe plebiscyty ("Najlepsza książka na wiosnę/lato/jesień/zimę") plebiscyt "Książki Roku 2014".
Odszedł kompozytor Paweł Buczyński
2015-01-06
5 stycznia 2015 roku zmarł Paweł Buczyński. Kompozytor, którego muzyka była często wyrazem noworomantycznych idei należał do najważniejszych twórców swojej generacji.
Cyberiada Krzysztofa Meyera i Portret (The Portrait) Mieczysława Wajnberga w Teatrze Wielkim - Opery Narodowej
2015-01-05
Już wkrótce na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej zaprezentowane zostaną dwa utytułowane spektakle Teatru Wielkiego w Poznaniu, które swoją premierę miały w 2013 roku.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.