PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

Styczeń 2015 »


Agata Zubel i Cezary Duchnowski prawykonali utwory Marty Śniady i Franciszka Araszkiewicza
Agata Zubel i Cezary Duchnowski prawykonali utwory Marty Śniady i Franciszka Araszkiewicza
2015-01-14

20 grudnia 2014 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów oraz koncert prawykonań nagrodzonych utworów na XI Konkursie im. T. Ochlewskiego, organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Pierwszą nagrodę (ex aequo) otrzymali Marta Śniady za s!c2 i Franciszek Araszkiewicz za Monster Group Number. Utwory młodych kompozytorów usłyszeliśmy w wykonaniu znakomitego duetu Elettrovoce w składzie Agata Zubel (sopran) oraz Cezary Duchnowski (fortepian i elektronika). Koncert był ostatnim wydarzeniem festiwalu Audio Art. 

Sinfonia Varsovia w Muzeum Historii Żydów Polskich
Sinfonia Varsovia w Muzeum Historii Żydów Polskich
2015-01-14

Koncertem w dniu 15 stycznia (czwartek) o godz. 19:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie Sinfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej otworzy swój warszawski sezon koncertowy 2015. W programie utwory XX i początku XXI wieku. Orkiestra wystąpi z wybitnymi polskimi solistami – Krzysztofem Chorzelskim, Maciejem Grzybowskim, Urszulą Kryger i Agatą Zubel.

Amerykańska premiera IV Symfonii Góreckiego w Los Angeles
Amerykańska premiera IV Symfonii Góreckiego w Los Angeles
2015-01-14

III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na początku lat 90. zahipnotyzowała cały świat muzyczny. Czy IV Symfonia „Tansman epizody” polskiego twórcy powtórzy sukces swojej poprzedniczki? Utwór nie został ukończony przez kompozytora i dopiero po śmierci artysty w 2010 roku, na podstawie instrukcji ojca pracę nad partyturą dokończył syn - Mikołaj Górecki. 

Wystawa prof. Czesława Dźwigaja
Wystawa prof. Czesława Dźwigaja
2015-01-12

14 stycznia 2015 r. zapraszamy do Biblioteki Materiałów Orkiestrowych w Warszawie. O godz. 18:00 odbędzie się tam wernisaż wystawy prof. Czesława Dźwigaja, zatytułowanej Homage to Requiem. 

Koncert – Gala z okazji 10–lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej ARIA
Koncert – Gala z okazji 10–lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej ARIA
2015-01-12

Koncert z okazji jubileuszu Stowarzyszenia „Aria” skupiającego osoby zafascynowane muzyką operową odbędzie się 31 stycznia (sobota, godz. 18.30). Podczas wieczoru wystąpią cenieni artyści, którzy oklaskiwani byli na polskich i zagranicznych scenach operowych, a dzięki organizowanym przez „Arię” cyklicznym spotkaniom dali się poznać widowni także poza sceną. 

Dariusz Czaja gościem radiowej Dwójki
Dariusz Czaja gościem radiowej Dwójki
2015-01-08

10 stycznia o godz. 14.00 gościem w audycji „Duża czarna” Przemysława Psikuty będzie Dariusz Czaja, autor wydanej właśnie w PWM książki Kwintesencje. Pasaże barokowe

Plebiscyt
Plebiscyt "Książki Roku 2014"
2015-01-08

6. stycznia rozpoczął się organizowany przez serwis Granice.pl i podsumowujący ubiegłoroczne, sezonowe plebiscyty ("Najlepsza książka na wiosnę/lato/jesień/zimę") plebiscyt "Książki Roku 2014".

 

Odszedł kompozytor Paweł Buczyński
Odszedł kompozytor Paweł Buczyński
2015-01-06

5 stycznia 2015 roku zmarł Paweł Buczyński. Kompozytor, którego muzyka była często wyrazem noworomantycznych idei należał do najważniejszych twórców swojej generacji. 

Cyberiada Krzysztofa Meyera i Portret (The Portrait) Mieczysława Wajnberga w Teatrze Wielkim - Opery Narodowej
Cyberiada Krzysztofa Meyera i Portret (The Portrait) Mieczysława Wajnberga w Teatrze Wielkim - Opery Narodowej
2015-01-05

Już wkrótce na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej zaprezentowane zostaną dwa utytułowane spektakle Teatru Wielkiego w Poznaniu, które swoją premierę miały w 2013 roku.
 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!