PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Wrzesień 2017 »


Wspominamy Andrzeja Chłopeckiego
Wspominamy Andrzeja Chłopeckiego
2017-09-22

23 września 2017 roku minie 5. rocznica śmierci Andrzeja Chłopeckiego – wybitnego krytyka i muzykologa, żarliwego propagatora muzyki współczesnej, autor fascynujących audycji o muzyce XX i XXI wieku w Programie 2 Polskiego Radia, określonego przez Pawła Mykietyna mianem „hipisa krytyki muzycznej”.

Festiwal Kompozytorów Polskich
Festiwal Kompozytorów Polskich
2017-09-20

5 października rozpocznie się XXII edycja festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Inauguracyjny koncert Festiwalu odbędzie się w kościele św. Andrzeja Boboli. Wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego oraz soliści - Joanna Woś i Mariusz Godlewski. W programie Sanctus Adalbertus - dzieło patrona Festiwalu Henryka Mikołaja Góreckiego.

Muzyczne przygody Matyldy - ZOBACZ!
Muzyczne przygody Matyldy - ZOBACZ!
2017-09-15

„Muzyczne przygody Matyldy” to krótkometrażowy film animowany z bohaterami okładek Serii Pedagogicznej PWM stworzonych przez Joannę Rusinek. Matylda, uczennica klasy skrzypiec, nie potrafi opanować zadanego ćwiczenia. Z pomocą przychodzi Świerszcz, który zaprasza ją do magicznego Świata Muzyki, gdzie dziewczynka uczy się gry od muzykujących zwierzaków. 

„super [P|PE(s)]” Andrzeja Kwiecińskiego - prawykonanie
„super [P|PE(s)]” Andrzeja Kwiecińskiego - prawykonanie
2017-09-14

20 września, w ramach 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, zostanie wykonany nowy utwór Andrzeja Kwiecińskiego: „super [P|PE(s)]”.

Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku
Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku
2017-09-14

W roku 2017 Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego obchodzi 40-lecie swojej działalności. Ostatnim akcentem trwających od marca obchodów jubileuszu jest Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku", która odbędzie się w Zakopanem w dniach 1-4 października 2017 roku.

Płyta z muzyką Ludomira Michała Rogowskiego
Płyta z muzyką Ludomira Michała Rogowskiego
2017-09-13

15 września ukaże się najnowsza płyta „Songs & Fantasmagories” mezzosopranistki Izabeli Kopeć, nagrana z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i Ewy Pelweckiej (fortepian).
 

„dark dreams” Georga Friedricha Haasa na inauguracji Warszawskiej Jesieni
„dark dreams” Georga Friedricha Haasa na inauguracji Warszawskiej Jesieni
2017-09-13


Podczas koncertu otwierającego tegoroczny 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień zostanie wykonana kompozycja „dark dreams" Georga Friedricha Haasa. Będzie to polska premiera utworu.

Dzień Edukacji Muzycznej 2017
Dzień Edukacji Muzycznej 2017
2017-09-10

Ponad dwadzieścia lekcji pokazowych i wykładów prowadzonych przez najlepszych pedagogów muzycznych w Polsce, warsztaty dla dyrygentów chóralnych, zajęcia z psychologiem muzyki, a na koniec koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży. Wszystko to już 19 października podczas 14. edycji Dnia Edukacji Muzycznej organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne we współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Projekt ElectroKilar
Projekt ElectroKilar
2017-09-08

11 września Katowice wypełni muzyka Wojciecha Kilara w niecodziennej odsłonie. Najwybitniejsze utwory kompozytora zabrzmią w nowoczesnych aranżacjach elektronicznych autorstwa Wiesława Świderskiego, Szymona Padoła oraz muzyków Orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia.

Muzyka Karola Szymanowskiego w Tokio
Muzyka Karola Szymanowskiego w Tokio
2017-09-04

Nie jest tajemnicą, że mieszkańcy Japonii kochają Chopina. Po niedawnej tokijskiej prezentacji twórczości Karola Szymanowskiego można się spodziewać, że i muzyka tego kompozytora zagości pełniej w kraju kwitnącej wiśni.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.